výživověda
z lásky k jídlu a vědě

Pár slov o mně

Jmenuji se Dagmar.
Má zvědavost a vášeň pro jídlo a vědu mě dovedla až ke studiu NUTRIČNÍ TERAPIE. Touto cestou bych chtěla předat své znalosti a zkušenosti dál.

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY
CHCI NOVINKY DO MAILU!
štítky
05. 05. 2021

Bazální metabolismus (+výpočet)

Co je to bazální metabolismus?

= bazální metabolický výdej

  • (60% produkce tepla, 40% udržení základních životních funkcí)
  • BMR tvoří přibližně 60% CELKOVÉHO ENERGETICKÉHO VÝDEJE
  • jedná se o základní látkovou přeměna
  • představuje množství energie vydané v klidovém stavu pouze fungováním životně důležitých orgánů (srdce, plíce, CNS,…)

 

Bazální metabolismus je ovlivněn několika faktory:

  • pohlaví
  • věk
  • tělesná kondice (poměr svalové a tukové hmoty, kardiovaskulární kondice)
  • zdravotní stav (nemoc, zranění, … / zdraví)

 

Pohlaví

Jak  je známo, tak muži mají od přírody přirozeně více svalové hmoty a ženy mají přirozeně více tukové hmoty, což v praxi znamená, že muži mají BMR o 5-10 % vyšší než ženy. Ženy tedy spalují méně energie v klidovém stavu. Zvýšenou potřebu energie mají těhotné a kojící ženy. 

 

Věk

Děti a dospívající spalují v klidu více energie, protože v tomto období je zvýšená energetická potřeba kvůli růstu a vývoji těla. S rostoucím věkem poté hodnota BMR klesá, hlavně u starších lidí, kteří převážně žijí sedavým způsobem života a dochází k úbytku svalové hmoty (avšak to neznamená, že by se měli omezovat v jídle, u starších lidí může docházet ke ztrátě chuti k jídlu, je to poměrně riziková skupina, proto by se jejich výživový stav neměl nikdy podceňovat).

 

Tělesná kondice

Záleží na tělesné stavbě a tělesné kondici, protože čím více svalové hmoty jedinec má, tím vyšší má BMR. Svalová hmota je “živá” hmota, která potřebuje ke své funkci dostatek energie, oproti tukové hmotě, která slouží jako zásoba energie (další funkce tukové hmoty: termoregulace, ochrana vnitřních orgánů, …). Kardiovaskulární kondice (tedy kondice srdce a cév) je také důležitá pro vyšší BMR, přeci jen srdce je svalový orgán a potřebuje trénovat a zdravě zatěžovat.

 

Zdravotní stav

Zdravotní stav je dalším důležitým faktorem, který ovlivňuje hodnotu BMR. U některých onemocnění je zvýšené riziko katabolismu (rozklad látek), kterému se snažíme zabránit, protože dochází k mobilizaci energie a substrátů – především z aminokyselin (což jsou stavební jednotky bílkovin a peptidů – svalová hmota, enzymy, hormony, …).

 

Hodnotu bazálního metabolismu můžeme zjistit pomocí měření za velmi přísných podmínek, ale v praxi je běžnější výpočet pomocí vzorce pro odhad.

Vzorce pro výpočet BMR

V praxi se nejčastěji využívají dvě rovnice – Harris-Benedictova a Schofieldova. Uvedu jen jednu, která pro výpočet je dostačující.

Harris-Benedictova rovnice
Pohlaví Rovnice BMR (kcal/den)
muž 66.5+13.8×hmotnost (kg)+5.0×výška (cm)-6.8×věk(roky)
žena 655+9.6×hmotnost (kg)+1.8×výška (cm)-4.7×věk(roky)

Pro výsledek v kJ je nutné výsledek v kcal vynásobit 4.18.

BMR(kJ) = BMR(kcal)×4.18

SHARMA, Sangita. Energetické požadavky: součásti energetického výdeje. POSPÍŠILOVÁ, MUDr. Hana. Klinická výživa a dietologie: v kostce. Praha: Grada Publishing, 2018, s. 14-15. Sestra (Grada). ISBN 978-80-271-0228-0.

Gaba, A., Zhang, K., Moskowitz, C. B., Boozer, C. N., & Marder, K. (2008). Harris–Benedict equation estimations of energy needs as compared to measured 24-h energy expenditure by indirect calorimetry in people with early to mid-stage Huntington’s disease. Nutritional Neuroscience, 11(5), 213–218. doi: 10.1179/147683008×344129

ZLATOHLÁVEK, Lukáš a kolektiv autorů. Klinická dietologie a výživa. Druhé rozšířené vydání. Praha: Current media, [2019], s. 53-60. Medicus. ISBN 978-80-88129-44-8.

Sdílejte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *